CTV07RW-17-73SA-S3
Mfr.Part #
CTV07RW-17-73SA-S3
Description
CONN RCPT FMALE 73POS GOLD SLDR
Orientation :
A
Bulk
Published :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Olive Drab
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Bulkhead - Front Side Nut
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount, Through Hole 73 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
CTV07RW-17-73SA-S3 Overview
CTV07RW-17-73SA-S3 Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RW-17-73SA-S3 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RW-17-73SA-S3 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER