CTV07RW-17-73S-S3
Mfr.Part #
CTV07RW-17-73S-S3
Description
CONN RCPT FMALE 73POS GOLD SLDR
Termination :
Solder
Orientation :
N (Normal)
Reach Compliance Code :
Unknown
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Feature :
Alignment Disc
Number of Positions :
73
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Color :
Olive Drab
Published :
Datasheets
CTV07RW-17-73S-S3
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount, Through Hole 73 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
CTV07RW-17-73S-S3AD Overview
CTV07RW-17-73S-S3AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RW-17-73S-S3AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RW-17-73S-S3AD Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER