CTV07RW-17-73PC-P2AD
Mfr.Part #
CTV07RW-17-73PC-P2AD
Description
CONN RCPT MALE 73POS GOLD SOLDER
Number of Pins :
23
Orientation :
C
Max Operating Temperature :
175°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Plating :
Shell Size - Insert :
Min Operating Temperature :
-65°C
Receptacle, Male Pins
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount, Through Hole 73 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
CTV07RW-17-73PC-P2AD Overview
Packaging is Receptacle, Male Pins.Panel Mount, Through Hole is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series, it can be found in this category.It has 23 pins.Temperatures below 175°C are best for using it.There's a minimum temperature of -65°C for this device.With its Alignment Disc feature, it is more powerful in many ways.In this case, Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole mounts the part.The device is operating at -65°C~175°C Operating Temperature.
CTV07RW-17-73PC-P2AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RW-17-73PC-P2AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RW-17-73PC-P2AD Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER