CTV07RW-17-73PC-P1AD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTV07RW-17-73PC-P1AD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 73POS GOLD SOLDER
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Fastening Type :
Threaded
Number of Pins :
23
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Orientation :
C
Applications :
Military
Shell Material :
Composite
Contact Material :
COPPER ALLOY
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Feature :
Alignment Disc
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ratings :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Color :
Olive Drab
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole
Termination :
Solder
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
73
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount, Through Hole 73 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
CTV07RW-17-73PC-P1AD Overview
It comes in Receptacle, Male Pins packaging.The device's mounting type is Panel Mount, Through Hole.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series of products.The device is equipped with 23 pins.Its Alignment Disc feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole.The device runs in -65°C~175°C Operating Temperature.
CTV07RW-17-73PC-P1AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RW-17-73PC-P1AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RW-17-73PC-P1AD Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER