CTV07RW-17-73P-P2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTV07RW-17-73P-P2
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 73POS GOLD SOLDER
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Orientation :
N (Normal)
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Material :
Composite
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole
Max Operating Temperature :
175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Plating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Feature :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Termination :
Solder
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Pins :
73
Number of Positions :
73
Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Applications :
Military
Datasheets
CTV07RW-17-73P-P2
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount, Through Hole 73 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
CTV07RW-17-73P-P2 Overview
CTV07RW-17-73P-P2 Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RW-17-73P-P2 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RW-17-73P-P2 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER