CTV07RW-17-73P-P1AD
Mfr.Part #
CTV07RW-17-73P-P1AD
Description
CONN RCPT MALE 73POS GOLD SOLDER
Environment Resistant
Published :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Pins :
23
Orientation :
N (Normal)
Shielded
Reach Compliance Code :
Unknown
Olive Drab
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount, Through Hole 73 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
CTV07RW-17-73P-P1AD Overview
CTV07RW-17-73P-P1AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RW-17-73P-P1AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RW-17-73P-P1AD Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER