CTV07RW-17-26JN
Mfr.Part #
CTV07RW-17-26JN
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
25
In Stock :
25
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Plating :
Bulk
Max Operating Temperature :
175°C
Number of Positions :
26
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Pins :
26
Min Operating Temperature :
-65°C
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
17-26
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Published :
2013
Contact Finish - Mating :
Gold
Feature :
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
CTV07RW-17-26JN
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
CTV07RW-17-26JN Overview
Packaging for this item is Receptacle, Female Sockets.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Devices with 26 pins are available.You should use it when it's below 175°C.A minimum temperature of -65°C is required for the operation of this device.In many ways, its Shielded feature makes it more powerful.Bulkhead, Front Side Nut, Panel is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~175°C Operating Temperature.
CTV07RW-17-26JN Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV07RW-17-26JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RW-17-26JN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER