CTV07RW-17-26JA
Mfr.Part #
CTV07RW-17-26JA
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Published :
Number of Positions :
26
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
Mixed Contacts :
No
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
IEC Conformance :
No
DIN Conformance :
Mounting Type :
Panel Mount
Ratings :
Environment Resistant
Empty Shell :
yes
HTS Code :
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
A
Insert Material :
Thermoplastic
Applications :
Aviation, Marine, Military
Backshell Type :
Solid
Filter Feature :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Reach Compliance Code :
Unknown
Threaded
Gender :
FEMALE
Contact Finish - Mating :
Gold
Total Number of Contacts :
26
Packaging :
Bulk
Datasheets
CTV07RW-17-26JA
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
CTV07RW-17-26JA Overview
CTV07RW-17-26JA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV07RW-17-26JA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RW-17-26JA Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER