CTV07RW-15-55PC-P25AD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTV07RW-15-55PC-P25AD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD SOLDER
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Alignment Disc
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Max Operating Temperature :
175°C
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Pins :
23
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Applications :
Military
Shell Material :
Composite
Min Operating Temperature :
-65°C
Ratings :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
55
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Color :
Olive Drab
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount, Through Hole 55 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
CTV07RW-15-55PC-P25AD Overview
The packaging contains Receptacle, Male Pins.There is a Panel Mount, Through Hole mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series.A 23 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 175°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.In many ways, it is more powerful due to its Alignment Disc feature.There is a Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~175°C.
CTV07RW-15-55PC-P25AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RW-15-55PC-P25AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RW-15-55PC-P25AD Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER