CTV07RW-15-55P-P1AD
Mfr.Part #
CTV07RW-15-55P-P1AD
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD SOLDER
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Shielding :
Shielded
Max Operating Temperature :
175°C
Contact Plating :
COPPER ALLOY
Min Operating Temperature :
-65°C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Feature :
Alignment Disc
Shell Size - Insert :
Termination :
Solder
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Applications :
Military
Number of Positions :
55
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole
Orientation :
N (Normal)
Number of Pins :
55
Olive Drab Cadmium
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount, Through Hole 55 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
CTV07RW-15-55P-P1AD Overview
The product is packaged in Receptacle, Male Pins.This device is mounted in the Panel Mount, Through Hole position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series.A total of 55 pins are available on the device.When the temperature is below 175°C, it is best to use it.A minimum operating temperature of -65°C is required for this device.There are a number of advantages to its Alignment Disc feature.Part Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole is mounted to the part.As a result, the device runs at -65°C~175°C Operating Temperature.
CTV07RW-15-55P-P1AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RW-15-55P-P1AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RW-15-55P-P1AD Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER