CTV07RW-15-18PB
Mfr.Part #
CTV07RW-15-18PB
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
No
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
No
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Ratings :
Environment Resistant
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
18
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
yes
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
Insert Material :
Thermoplastic
Option :
GENERAL PURPOSE
Additional Feature :
TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Empty Shell :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
18
Color :
Olive Drab
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
Orientation :
B
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Published :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Gender :
FEMALE
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Environment Resistant
IEC Conformance :
Datasheets
CTV07RW-15-18PB
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
CTV07RW-15-18PB Overview
CTV07RW-15-18PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV07RW-15-18PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RW-15-18PB Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER