CTV07RW-15-18P-LC
Mfr.Part #
CTV07RW-15-18P-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 18POS PNL MT
Stock
39
In Stock :
39
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Housing Color :
Olive Drab
Mount :
Jam Nut
Shell Size - Insert :
15-18
Shielded
Radiation Hardening :
No
Type :
For Male Pins
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Contacts :
18
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
20
Published :
2014
Shell Finish :
Cadmium
Orientation :
N (Normal)
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
CTV07RW-15-18P-LC
CTV07RW-15-18P-LC Overview
CTV07RW-15-18P-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV07RW-15-18P-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RW-15-18P-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT