CTV07RW-15-15BB
Mfr.Part #
CTV07RW-15-15BB
Description
CONN RCPT HSG FMALE 15POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Cadmium
Connector Type :
Receptacle Housing
Bulkhead - Front Side Nut
Reach Compliance Code :
Unknown
Type :
For Female Sockets
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Panel Mount
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Type :
Crimp
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
Shielded
Contact Shape :
Circular
Contact Plating :
Gold
Contact Size :
Published :
Housing Color :
Environment Resistant
Number of Positions :
15
Orientation :
B
Datasheets
CTV07RW-15-15BB
Receptacle Housing Composite Panel Mount Cadmium 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTV07RW-15-15BB Overview
CTV07RW-15-15BB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV07RW-15-15BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RW-15-15BB Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT