CTV07RW-15-15AC
Mfr.Part #
CTV07RW-15-15AC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 15POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
15
Housing Color :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ingress Protection :
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
Type :
For Male Pins
Shielded
Reach Compliance Code :
Unknown
HTS Code :
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Pins :
16
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Finish :
Cadmium
Published :
Contact Type :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
CTV07RW-15-15AC
Receptacle Housing Composite Panel Mount Cadmium 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTV07RW-15-15AC Overview
CTV07RW-15-15AC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV07RW-15-15AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RW-15-15AC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT