CTV07RW-13-32S-S2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTV07RW-13-32S-S2
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 32POS GOLD SLDR
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
32
Color :
Olive Drab
Packaging :
Bulk
Feature :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Gold
Min Operating Temperature :
-65°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Composite
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Shielding :
Shielded
Applications :
Military
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole
Ingress Protection :
Environment Resistant
Termination :
Solder
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Max Operating Temperature :
175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ratings :
Environment Resistant
Number of Pins :
32
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
CTV07RW-13-32S-S2
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount, Through Hole 32 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
CTV07RW-13-32S-S2 Overview
CTV07RW-13-32S-S2 Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RW-13-32S-S2 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RW-13-32S-S2 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER