CTV07RQW-25-46SD
Mfr.Part #
CTV07RQW-25-46SD
Description
CONN RCPT FMALE 46POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
D
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Number of Pins :
46
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Composite
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
46 (44 + 2 Quadrax)
Max Operating Temperature :
175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ratings :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Insert Material :
Thermoplastic
Min Operating Temperature :
-65°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Feature :
Shielded
Shell Size - Insert :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
CTV07RQW-25-46SD
CTV07RQW-25-46SD Overview
Packaging for this item is Receptacle, Female Sockets.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Devices with 46 pins are available.You should use it when it's below 175°C.A minimum temperature of -65°C is required for the operation of this device.In many ways, its Shielded feature makes it more powerful.Bulkhead, Front Side Nut, Panel is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~175°C Operating Temperature.
CTV07RQW-25-46SD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV07RQW-25-46SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RQW-25-46SD Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER