CTV07RF-25-187SC-S35
Mfr.Part #
CTV07RF-25-187SC-S35
Description
CONN RCPT FMALE 187P GOLD SOLDER
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
187
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Finish :
Electroless Nickel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Solder
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Applications :
Military
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Contact Plating :
Gold
Color :
Silver
Number of Pins :
187
Min Operating Temperature :
-65°C
Fastening Type :
Threaded
Feature :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Max Operating Temperature :
175°C
Orientation :
C
Shell Material :
Composite
Published :
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount, Through Hole 187 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
CTV07RF-25-187SC-S35 Overview
The packaging contains Receptacle, Female Sockets.There is a Panel Mount, Through Hole mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series.A 187 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 175°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.In many ways, it is more powerful due to its Shielded feature.There is a Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~175°C.
CTV07RF-25-187SC-S35 Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RF-25-187SC-S35 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RF-25-187SC-S35 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER