CTV07RF-23-151P-LC
Mfr.Part #
CTV07RF-23-151P-LC
Description
CONN RCPT HSG MALE 151POS PNL MT
Stock
30
In Stock :
30
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
23-151
Number of Pins :
151
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Silver
Published :
2012
Number of Positions :
151
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Type :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
N (Normal)
Shielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
23
Environment Resistant
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 151 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
CTV07RF-23-151P-LC Overview
You'll get Receptacle Housing packages.A Panel Mount mounting type is specified for the device.A Bulk case is used for packaging.The product belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series.Lots of [0] products have this part.It has 151 pins on the back of the device.
CTV07RF-23-151P-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RF-23-151P-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RF-23-151P-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT