CTV07RF-21-121SB-LC
Mfr.Part #
CTV07RF-21-121SB-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 121P PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Shielding :
Shielded
Contact Size :
23
Type :
For Female Sockets
Number of Pins :
121
Shell Finish :
Electroless Nickel
Note :
Contacts Not Included
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
121
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
B
Mounting Type :
Panel Mount
Threaded
Published :
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 121 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
CTV07RF-21-121SB-LC Overview
Packaging is Receptacle Housing.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series, it can be found in this category.In addition to its many benefits, this part is also compatible with other products of [0].It has 121 pins.
CTV07RF-21-121SB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RF-21-121SB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RF-21-121SB-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT