CTV07RF-19-88SC-S3
Mfr.Part #
CTV07RF-19-88SC-S3
Description
CONN RCPT FMALE 88POS GOLD SLDR
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Reach Compliance Code :
Unknown
Shielding :
Shielded
Ratings :
Environment Resistant
Applications :
Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
C
Number of Positions :
88
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Silver
Termination :
Solder
Published :
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount, Through Hole 88 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
CTV07RF-19-88SC-S35 Overview
CTV07RF-19-88SC-S35 Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RF-19-88SC-S35 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RF-19-88SC-S35 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER