CTV07RF-19-88SA-S2
Mfr.Part #
CTV07RF-19-88SA-S2
Description
CONN RCPT FMALE 88POS GOLD SLDR
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Composite
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Electroless Nickel
Termination :
Solder
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Bulk
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
Applications :
Military
Number of Positions :
88
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Reach Compliance Code :
Unknown
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount, Through Hole 88 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
CTV07RF-19-88SA-S2 Overview
CTV07RF-19-88SA-S2 Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RF-19-88SA-S2 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RF-19-88SA-S2 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER