CTV07RF-19-88PC-P25
Mfr.Part #
CTV07RF-19-88PC-P25
Description
CONN RCPT MALE 88POS GOLD SOLDER
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
C
Environment Resistant
Contact Plating :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielded
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Pins :
23
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size - Insert :
Max Operating Temperature :
175°C
Number of Positions :
88
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount, Through Hole 88 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
CTV07RF-19-88PC-P25 Overview
Packaging for this item is Receptacle, Male Pins.There is a mounting type of Panel Mount, Through Hole for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series.Devices with 23 pins are available.You should use it when it's below 175°C.A minimum temperature of -65°C is required for the operation of this device.In many ways, its Shielded feature makes it more powerful.Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~175°C Operating Temperature.
CTV07RF-19-88PC-P25 Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RF-19-88PC-P25 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RF-19-88PC-P25 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER