CTV07RF-19-88PB-P3AD
Mfr.Part #
CTV07RF-19-88PB-P3AD
Description
CONN RCPT MALE 88POS GOLD SOLDER
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Feature :
Alignment Disc
Number of Positions :
88
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
B
ROHS3 Compliant
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount, Through Hole 88 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
CTV07RF-19-88PB-P3AD Overview
CTV07RF-19-88PB-P3AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RF-19-88PB-P3AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RF-19-88PB-P3AD Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER