CTV07RF-19-88P-P15
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTV07RF-19-88P-P15
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 88POS GOLD SOLDER
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Orientation :
N (Normal)
Shell Material :
Composite
Termination :
Solder
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Number of Pins :
88
Ingress Protection :
Environment Resistant
Max Operating Temperature :
175°C
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Min Operating Temperature :
-65°C
Color :
Silver
Shell Finish :
Electroless Nickel
Number of Positions :
88
Shielding :
Shielded
Contact Plating :
Gold
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Alignment Disc
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount, Through Hole 88 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
CTV07RF-19-88P-P15AD Overview
Packaging is Receptacle, Male Pins.Panel Mount, Through Hole is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series, it can be found in this category.It has 88 pins.Temperatures below 175°C are best for using it.There's a minimum temperature of -65°C for this device.With its Alignment Disc feature, it is more powerful in many ways.In this case, Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole mounts the part.The device is operating at -65°C~175°C Operating Temperature.
CTV07RF-19-88P-P15AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RF-19-88P-P15AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RF-19-88P-P15AD Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER