CTV07RF-17-73SC-S35AD
Mfr.Part #
CTV07RF-17-73SC-S35AD
Description
CONN RCPT FMALE 73POS GOLD SLDR
Orientation :
C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ROHS3 Compliant
Feature :
Alignment Disc
Termination :
Solder
Ratings :
Environment Resistant
Published :
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole
Number of Positions :
73
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Finish :
Electroless Nickel
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount, Through Hole 73 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
CTV07RF-17-73SC-S35AD Overview
CTV07RF-17-73SC-S35AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RF-17-73SC-S35AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RF-17-73SC-S35AD Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER