CTV07RF-17-73SB-S35
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTV07RF-17-73SB-S35
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 73POS GOLD SLDR
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Finish :
Electroless Nickel
Orientation :
B
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Feature :
Alignment Disc
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Material :
Composite
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
73
Reach Compliance Code :
Unknown
Published :
Applications :
Military
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Termination :
Solder
Ratings :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount, Through Hole 73 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
CTV07RF-17-73SB-S35AD Overview
CTV07RF-17-73SB-S35AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RF-17-73SB-S35AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RF-17-73SB-S35AD Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER