CTV07RF-17-73PE-P15AD
Mfr.Part #
CTV07RF-17-73PE-P15AD
Description
CONN RCPT MALE 73POS GOLD SOLDER
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Composite
Number of Pins :
23
Orientation :
E
Feature :
Alignment Disc
Environment Resistant
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount, Through Hole 73 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
CTV07RF-17-73PE-P15AD Overview
The product is packaged in Receptacle, Male Pins.This device is mounted in the Panel Mount, Through Hole position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series.A total of 23 pins are available on the device.There are a number of advantages to its Alignment Disc feature.Part Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole is mounted to the part.As a result, the device runs at -65°C~175°C Operating Temperature.
CTV07RF-17-73PE-P15AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RF-17-73PE-P15AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RF-17-73PE-P15AD Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER