CTV07RF-17-73PE-P15
Mfr.Part #
CTV07RF-17-73PE-P15
Description
CONN RCPT MALE 73POS GOLD SOLDER
Orientation :
E
Operating Temperature :
-65°C~175°C
1 (Unlimited)
Number of Pins :
23
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount, Through Hole 73 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
CTV07RF-17-73PE-P15 Overview
Packaging is Receptacle, Male Pins.Panel Mount, Through Hole is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series, it can be found in this category.It has 23 pins.In this case, Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole mounts the part.The device is operating at -65°C~175°C Operating Temperature.
CTV07RF-17-73PE-P15 Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RF-17-73PE-P15 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RF-17-73PE-P15 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER