CTV07RF-17-73PE-P1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTV07RF-17-73PE-P1
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 73POS GOLD SOLDER
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Termination :
Solder
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ratings :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Color :
Silver
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Shielded
Number of Pins :
23
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Composite
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Positions :
73
Applications :
Military
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole
Orientation :
E
Shell Finish :
Electroless Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount, Through Hole 73 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
CTV07RF-17-73PE-P1 Overview
Currently, it is packaged in Receptacle, Male Pins.Mounting type Panel Mount, Through Hole is assigned to the device.Packaging the product involves using a Bulk case.Among the products in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series, it is one of the most popular.A device with a 23 pin configuration is equipped with the device.Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole is the mounting point for the part.-65°C~175°C Operating Temperature is used by the device.
CTV07RF-17-73PE-P1 Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RF-17-73PE-P1 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RF-17-73PE-P1 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER