CTV07RF-17-73PC-P2AD
Mfr.Part #
CTV07RF-17-73PC-P2AD
Description
CONN RCPT MALE 73POS GOLD SOLDER
50.0μin 1.27μm
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
175°C
Bulkhead - Front Side Nut
Number of Pins :
23
Contact Plating :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Finish :
Electroless Nickel
Feature :
Alignment Disc
Orientation :
C
Number of Positions :
73
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composite
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount, Through Hole 73 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
CTV07RF-17-73PC-P2AD Overview
Packaging for this item is Receptacle, Male Pins.There is a mounting type of Panel Mount, Through Hole for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series.Devices with 23 pins are available.You should use it when it's below 175°C.A minimum temperature of -65°C is required for the operation of this device.In many ways, its Alignment Disc feature makes it more powerful.Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~175°C Operating Temperature.
CTV07RF-17-73PC-P2AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RF-17-73PC-P2AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RF-17-73PC-P2AD Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER