CTV07RF-17-73PC-P25AD
Mfr.Part #
CTV07RF-17-73PC-P25AD
Description
CONN RCPT MALE 73POS GOLD SOLDER
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Orientation :
C
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole
Contact Plating :
Termination :
Solder
Number of Pins :
23
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
73
Color :
Silver
Min Operating Temperature :
-65°C
Shielding :
Shielded
Max Operating Temperature :
175°C
Applications :
Military
Shell Size - Insert :
Feature :
Alignment Disc
Contact Finish - Mating :
Gold
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount, Through Hole 73 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
CTV07RF-17-73PC-P25AD Overview
Packaging is Receptacle, Male Pins.Panel Mount, Through Hole is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series, it can be found in this category.It has 23 pins.Temperatures below 175°C are best for using it.There's a minimum temperature of -65°C for this device.With its Alignment Disc feature, it is more powerful in many ways.In this case, Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole mounts the part.The device is operating at -65°C~175°C Operating Temperature.
CTV07RF-17-73PC-P25AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RF-17-73PC-P25AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RF-17-73PC-P25AD Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER