CTV07RF-17-73PB-P1
Mfr.Part #
CTV07RF-17-73PB-P1
Description
CONN RCPT MALE 73POS GOLD SOLDER
Circular Connector Assemblies
Published :
Number of Positions :
73
Number of Pins :
23
Orientation :
B
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Reach Compliance Code :
Unknown
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount, Through Hole 73 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
CTV07RF-17-73PB-P1 Overview
Packaging is Receptacle, Male Pins.Panel Mount, Through Hole is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series, it can be found in this category.It has 23 pins.In this case, Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole mounts the part.The device is operating at -65°C~175°C Operating Temperature.
CTV07RF-17-73PB-P1 Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RF-17-73PB-P1 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RF-17-73PB-P1 Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER