CTV07RF-17-73PA-P2AD
Mfr.Part #
CTV07RF-17-73PA-P2AD
Description
CONN RCPT MALE 73POS GOLD SOLDER
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
73
Shell Size - Insert :
Min Operating Temperature :
-65°C
COPPER ALLOY
Feature :
Alignment Disc
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Plating :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Number of Pins :
73
50.0μin 1.27μm
Max Operating Temperature :
175°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Finish :
Electroless Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ROHS3 Compliant
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount, Through Hole 73 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
CTV07RF-17-73PA-P2AD Overview
CTV07RF-17-73PA-P2AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RF-17-73PA-P2AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RF-17-73PA-P2AD Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER