CTV07RF-17-73P-P35
Mfr.Part #
CTV07RF-17-73P-P35
Description
CONN RCPT MALE 73POS GOLD SOLDER
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
N (Normal)
Shielded
Feature :
Alignment Disc
73
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount, Through Hole 73 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
CTV07RF-17-73P-P35AD Overview
CTV07RF-17-73P-P35AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RF-17-73P-P35AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RF-17-73P-P35AD Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER