CTV07RF-15-55SE-S1
Mfr.Part #
CTV07RF-15-55SE-S1
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD SLDR
Orientation :
E
Shielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount, Through Hole 55 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
CTV07RF-15-55SE-S1 Overview
CTV07RF-15-55SE-S1 Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RF-15-55SE-S1 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RF-15-55SE-S1 Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER