CTV07RF-15-55SB
Mfr.Part #
CTV07RF-15-55SB
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
55
Orientation :
B
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Applications :
Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Bulkhead - Front Side Nut
Datasheets
CTV07RF-15-55SB
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
CTV07RF-15-55SB Overview
CTV07RF-15-55SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RF-15-55SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RF-15-55SB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER