CTV07RF-15-55SA-S1AD
Mfr.Part #
CTV07RF-15-55SA-S1AD
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD SLDR
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
A
Ingress Protection :
Environment Resistant
Feature :
Alignment Disc
Packaging :
Bulk
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount, Through Hole 55 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
CTV07RF-15-55SA-S1AD Overview
CTV07RF-15-55SA-S1AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RF-15-55SA-S1AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RF-15-55SA-S1AD Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER