CTV07RF-15-55S-S35
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTV07RF-15-55S-S35
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD SLDR
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
N (Normal)
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Shell Size - Insert :
Ratings :
Environment Resistant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Reach Compliance Code :
Unknown
Published :
Color :
Silver
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Solder
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Composite
Number of Positions :
55
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Applications :
Military
Shielding :
Shielded
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount, Through Hole 55 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
CTV07RF-15-55S-S35 Overview
CTV07RF-15-55S-S35 Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RF-15-55S-S35 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RF-15-55S-S35 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER