CTV07RF-15-55PE-P1AD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTV07RF-15-55PE-P1AD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD SOLDER
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Orientation :
E
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
55
Number of Pins :
23
Feature :
Alignment Disc
Termination :
Solder
Published :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Military
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Composite
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Color :
Silver
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount, Through Hole 55 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
CTV07RF-15-55PE-P1AD Overview
Packaging is Receptacle, Male Pins.Panel Mount, Through Hole is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series, it can be found in this category.It has 23 pins.With its Alignment Disc feature, it is more powerful in many ways.In this case, Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole mounts the part.The device is operating at -65°C~175°C Operating Temperature.
CTV07RF-15-55PE-P1AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RF-15-55PE-P1AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RF-15-55PE-P1AD Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER