CTV07RF-15-55PD-P25AD
Mfr.Part #
CTV07RF-15-55PD-P25AD
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD SOLDER
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Feature :
Alignment Disc
Number of Positions :
55
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole
Max Operating Temperature :
175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Composite
Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
D
Shielding :
Shielded
Contact Plating :
Gold
Electroless Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Min Operating Temperature :
-65°C
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Environment Resistant
Termination :
Solder
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount, Through Hole 55 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
CTV07RF-15-55PD-P25AD Overview
Packaging for this item is Receptacle, Male Pins.There is a mounting type of Panel Mount, Through Hole for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series.Devices with 23 pins are available.You should use it when it's below 175°C.A minimum temperature of -65°C is required for the operation of this device.In many ways, its Alignment Disc feature makes it more powerful.Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~175°C Operating Temperature.
CTV07RF-15-55PD-P25AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RF-15-55PD-P25AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RF-15-55PD-P25AD Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER