CTV07RF-15-55PC-P3
Mfr.Part #
CTV07RF-15-55PC-P3
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD SOLDER
Product Category :
Circular Connector Assemblies
1 (Unlimited)
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Military
Termination :
Solder
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size - Insert :
Orientation :
C
Shielding :
Shielded
Ratings :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Color :
ROHS3 Compliant
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
55
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount, Through Hole 55 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
CTV07RF-15-55PC-P3 Overview
This product is packaged in a Receptacle, Male Pins box.Panel Mount, Through Hole indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series.It is equipped with 23 pins.By Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole, the part is mounted.Operating temperature is set to -65°C~175°C.
CTV07RF-15-55PC-P3 Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RF-15-55PC-P3 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RF-15-55PC-P3 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER