CTV07RF-15-55PC-P25AD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTV07RF-15-55PC-P25AD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD SOLDER
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
55
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shielding :
Shielded
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole
Ratings :
Environment Resistant
Applications :
Military
Max Operating Temperature :
175°C
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Pins :
23
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Color :
Silver
Feature :
Alignment Disc
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Solder
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Composite
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Orientation :
C
Shell Size - Insert :
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount, Through Hole 55 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
CTV07RF-15-55PC-P25AD Overview
CTV07RF-15-55PC-P25AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RF-15-55PC-P25AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RF-15-55PC-P25AD Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER