CTV07RF-15-55PA
Mfr.Part #
CTV07RF-15-55PA
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Stock
6
In Stock :
6
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Bulk
Termination :
Crimp
Number of Positions :
55
Shell Size - Insert :
15-55
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
A
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Color :
Silver
Datasheets
CTV07RF-15-55PA
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
CTV07RF-15-55PA Overview
It comes in Receptacle, Male Pins packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series of products.The device is equipped with 23 pins.The part is mounted by Bulkhead, Front Side Nut, Panel.The device runs in -65°C~175°C Operating Temperature.
CTV07RF-15-55PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RF-15-55PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RF-15-55PA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER