CTV07RF-13-32SE-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTV07RF-13-32SE-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 32POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Pins :
32
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
32
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
E
Material :
Composite
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Material :
Composite
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Gender :
FEMALE
Contact Size :
23
Type :
For Female Sockets
Shell Finish :
Electroless Nickel
Note :
Contacts Not Included
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Housing Color :
Silver
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Packaging :
Bulk
Published :
Contact Type :
Crimp
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
CTV07RF-13-32SE-LC Overview
CTV07RF-13-32SE-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RF-13-32SE-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RF-13-32SE-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT