CTV07RF-13-32SD-S15AD
Mfr.Part #
CTV07RF-13-32SD-S15AD
Description
CONN RCPT FMALE 32POS GOLD SLDR
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Electroless Nickel
Published :
Feature :
Alignment Disc
Max Operating Temperature :
175°C
Orientation :
D
50.0μin 1.27μm
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount, Through Hole 32 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
CTV07RF-13-32SD-S15AD Overview
Packaging is in the form of Receptacle, Female Sockets.This device has a Panel Mount, Through Hole mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series.There are 32 pins on the device.If the temperature is below 175°C, it's best to use it.-65°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Alignment Disc feature.There is a mounting hole at Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole.Devices operate at -65°C~175°C operating temperatures.
CTV07RF-13-32SD-S15AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RF-13-32SD-S15AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RF-13-32SD-S15AD Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER