CTV07RF-13-32SB-S2
Mfr.Part #
CTV07RF-13-32SB-S2
Description
CONN RCPT FMALE 32POS GOLD SLDR
Orientation :
B
Min Operating Temperature :
-65°C
Feature :
Alignment Disc
Max Operating Temperature :
175°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
32
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount, Through Hole 32 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
CTV07RF-13-32SB-S2AD Overview
The product is packaged in Receptacle, Female Sockets.This device is mounted in the Panel Mount, Through Hole position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series.A total of 32 pins are available on the device.When the temperature is below 175°C, it is best to use it.A minimum operating temperature of -65°C is required for this device.There are a number of advantages to its Alignment Disc feature.Part Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole is mounted to the part.As a result, the device runs at -65°C~175°C Operating Temperature.
CTV07RF-13-32SB-S2AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RF-13-32SB-S2AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RF-13-32SB-S2AD Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER