CTV07RF-13-32PE-P25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTV07RF-13-32PE-P25
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD SOLDER
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
32
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole
Max Operating Temperature :
175°C
Termination :
Solder
Number of Pins :
32
Min Operating Temperature :
-65°C
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Silver
Feature :
Shielded
Contact Plating :
Gold
Applications :
Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
E
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Composite
Ratings :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount, Through Hole 32 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
CTV07RF-13-32PE-P25 Overview
The product is packaged in Receptacle, Male Pins.This device is mounted in the Panel Mount, Through Hole position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series.A total of 32 pins are available on the device.When the temperature is below 175°C, it is best to use it.A minimum operating temperature of -65°C is required for this device.There are a number of advantages to its Shielded feature.Part Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole is mounted to the part.As a result, the device runs at -65°C~175°C Operating Temperature.
CTV07RF-13-32PE-P25 Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RF-13-32PE-P25 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RF-13-32PE-P25 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER