CTV07RF-13-32PE-LC
Mfr.Part #
CTV07RF-13-32PE-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 32POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Material :
Composite
Contact Size :
23
Orientation :
E
Type :
For Male Pins
Insert Material :
Thermoplastic
Electroless Nickel
Number of Pins :
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
FEMALE
Threaded
Note :
Contacts Not Included
1 (Unlimited)
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
CTV07RF-13-32PE-LC Overview
Packaging is in the form of Receptacle Housing.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series.Many of the features of this part can also be found in other For Male Pins products.There are 32 pins on the device.
CTV07RF-13-32PE-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RF-13-32PE-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RF-13-32PE-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT