CTV07RF-13-32PD-P3AD
Mfr.Part #
CTV07RF-13-32PD-P3AD
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD SOLDER
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Termination :
Solder
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Orientation :
D
Applications :
Military
Published :
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
Electroless Nickel
Contact Plating :
Gold
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Composite
Number of Pins :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
32
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Max Operating Temperature :
175°C
Feature :
Alignment Disc
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount, Through Hole 32 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
CTV07RF-13-32PD-P3AD Overview
It comes in Receptacle, Male Pins packaging.The device's mounting type is Panel Mount, Through Hole.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series of products.The device is equipped with 32 pins.It's best to use it when the temperature is below 175°C.This device must operate at a minimum temperature of -65°C.Its Alignment Disc feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole.The device runs in -65°C~175°C Operating Temperature.
CTV07RF-13-32PD-P3AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RF-13-32PD-P3AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RF-13-32PD-P3AD Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER