CTV07RF-13-32PC-P3AD
Mfr.Part #
CTV07RF-13-32PC-P3AD
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD SOLDER
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Solder
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Feature :
Alignment Disc
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Electroless Nickel
Color :
Bulk
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole
Ratings :
Environment Resistant
Max Operating Temperature :
175°C
Applications :
Military
Number of Pins :
32
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Plating :
Gold
Orientation :
C
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ingress Protection :
Environment Resistant
Min Operating Temperature :
-65°C
Shielded
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount, Through Hole 32 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
CTV07RF-13-32PC-P3AD Overview
A Receptacle, Male Pins packaging is included.It's mounted Panel Mount, Through Hole.We use a Bulk case to package the product.It's from the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series.A 32 pin is on the device.Ideally, it should be used at temperatures below 175°C.Temperatures below -65°C are required for this device.In many ways, its Alignment Disc feature makes it more powerful.It's mounted by Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole.-65°C~175°C Operating Temperature is what the device runs at.
CTV07RF-13-32PC-P3AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RF-13-32PC-P3AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RF-13-32PC-P3AD Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER